• Sizde bu duygulardan hangileri ne kadar var?

Sizde bu duygulardan hangileri ne kadar var?

Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2012, 14:04

İnsanın sadece etten kemikten ibaret olmadığını, hayattaki tek işinin yemek içmek ve bir süre sonra bunları boşaltmak olmadığını siz de biliyorsunuz. Peki, insanın aşağıda sayılanlar kadar çok duygusu olduğunu da biliyor muydunuz?

İnsanın sadece etten kemikten ibaret olmadığını, hayattaki tek işinin yemek içmek ve bir süre sonra bunları boşaltmak olmadığını siz de biliyorsunuz. Peki, insanın aşağıda sayılanlar kadar çok duygusu olduğunu da biliyor muydunuz?

 

Wikipedi her konuyu kategorilendirdiği gibi, duygu çeşitlerini de “duygu” kategorisi altına eklemiş. Sayfanın altına baktığımızda “demek ki bu kadar çok duygumuz varmış” diyoruz.

 

Belirli boy/kilo oranımızı dengede tutmak için çaba sarfettiğimiz gibi, duygularımızı, yani ruh halimizi de dengede tutmak için çaba sarfediyor muyuz acaba? Sağlıklı olmak için dengeli beslendiğimiz gibi, ruh halimizi dengede tutmak için de yeterli çaba gösteriyor muyuz?

 

“Duygu; bireyin ruh halinde içsel ve dışsal tesirlerin etkileşiminden doğan kompleks psikofizyolojik bir değişimdir” diye tarif edilmiş.

 

Aşağıdaki duyguları tek tek ve düşünerek okuyun. Hangilerinden sizde ne kadar var, gözden geçirin. Sona geldiğinizde, ne kadar çok duygu sahibi olduğunuza ve tüm bunları dengede tutmayı nasıl başardığınıza şaşıracaksınız. Sizde olması gerek duygulara sahip değilseniz veya sizde olmaması gerek duygular varsa veya bunlar dengede değilse, bir şeyler yapmanız gerekebilir.

 

Duygular:

Acıma · Aidiyet  · Aldırmazlık  · Anksiyete  · Annelik  · Arzu  · Aşağılama  · Aşk  · Azap  · Başkasının zararına sevinme  · Beklenti  · Bıkkınlık  · Boşluk  · Böbürlenme  · Coşkunluk  · Dehşet  · Dikkat  · Dinginlik  · Duyarsızlık  · Düşmanlık  · Empati  · Fanatiklik  · Ferahlama  · Gıpta  · Gurur  · Gücenme  · Halinden memnunluk  · Hayal kırıklığı  · Hayret  · Heves  · Hışım  · Histeri  · Hoşnutluk  · Hoşnutsuzluk  · Huzur  · Istırap  · İçerleme  · İçine doğma  · İğrenme  · İlgi duyma  · İlham  · Kabullenme  · Kafa karışıklığı  · Kafaya takma  · Kaygı  · Kendine acıma  · Kınama  · Kıskançlık  · Kızgınlık  · Korku  · Küçümseme  · Mahcubiyet · Melankoli  · Merak  · Merhamet  · Minnet  · Mutluluk  · Nezaket  · Nefret · Özlem  · Panik  · Pişmanlık  · Rahatlık  · Rahatsızlık  · Sabır  · Sahiplenme  · Sempati  · Sevinç  · Sıkıntı  · Suçluluk  · Sükûnet  · Şaşkınlık  · Şehvet  · Şefkat  · Şiddet  · Şüphe  · Umut  · Umutsuzluk  · Utanç  · Utangaçlık  · Üzüntü  · Vahşet  · Vicdan azabı  · Yalnızlık

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

Yorum Ekle