ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM ENGLISH

Sizde bu duygulardan hangileri ne kadar var?

M.Hilmi Eren

25 Aralık 2012, 14:04  4534

Yazar: M.Hilmi Eren

Sizde bu duygulardan hangileri ne kadar var?İnsanın sadece etten kemikten ibaret olmadığını, hayattaki tek işinin yemek içmek ve bir süre sonra bunları boşlatmak olmadığını siz de biliyorsunuz. Peki, insanın aşağıda sayılanlar kadar çok duygusu olduğunu da biliyor muydunuz?

İnsanın sadece etten kemikten ibaret olmadığını, hayattaki tek işinin yemek içmek ve bir süre sonra bunları boşlatmak olmadığını siz de biliyorsunuz. Peki, insanın aşağıda sayılanlar kadar çok duygusu olduğunu da biliyor muydunuz?

 

Wikipedi her konuyu kategorilendirdiği gibi, duygu çeşitlerini de “duygu” kategorisi altına eklemiş. Sayfanın altına baktığımızda “demek bu kadar çok duygumuz mu varmış” diyoruz.

 

Belirli boy/kilo oranımızı dengede tutmak için çaba sarfettiğimiz gibi, duygularımızı, yani ruh halimizi de dengede tutmak için çaba sarfediyor muyuz acaba? Sağlıklı olmak için dengeli beslendiğimiz gibi, ruh halimizi dengede tutmak için de yeterli çaba gösteriyor muyuz?

 

“Duygu, bireyin ruh halinde içsel ve dışsal tesirlerle etkileşiminden doğan kompleks psikofizyolojik bir değişimdir” diye tarif edilmiş.

 

Aşağıdaki duyguları tek tek ve düşünerek okuyun. Hangilerinden sizde ne kadar var, gözden geçirin. Sona geldiğinizde ne kadar çok duygu sahibi olduğunuzu ve tüm bunları dengede tutmayı nasıl başardığınıza şaşıracaksınız. Sizde olması gerek duygulara sahip değilseniz veya sizde olmaması gerek duygular varsa veya bunlar dengede değilse bir şeyler yapmanız gerekebilir.

 

Duygular:

Acıma · Aidiyet  · Aldırmazlık  · Anksiyete  · Annelik  · Arzu  · Aşağılama  · Aşk  · Azap  · Başkasının zararına sevinme  · Beklenti  · Bıkkınlık  · Boşluk  · Böbürlenme  · Coşkunluk  · Dehşet  · Dikkat  · Dinginlik  · Duyarsızlık  · Düşmanlık  · Empati  · Fanatiklik  · Ferahlama  · Gıpta  · Gurur  · Gücenme  · Halinden memnunluk  · Hayal kırıklığı  · Hayret  · Heves  · Hışım  · Histeri  · Hoşnutluk  · Hoşnutsuzluk  · Huzur  · Istırap  · İçerleme  · İçine doğma  · İğrenme  · İlgi duyma  · İlham  · Kabullenme  · Kafa karışıklığı  · Kafaya takma  · Kaygı  · Kendine acıma  · Kınama  · Kıskançlık  · Kızgınlık  · Korku  · Küçümseme  · Mahcubiyet · Melankoli  · Merak  · Merhamet  · Minnet  · Mutluluk  · Nezaket  · Nefret · Özlem  · Panik  · Pişmanlık  · Rahatlık  · Rahatsızlık  · Sabır  · Sahiplenme  · Sempati  · Sevinç  · Sıkıntı  · Suçluluk  · Sükûnet  · Şaşkınlık  · Şehvet  · Şefkat  · Şiddet  · Şüphe  · Umut  · Umutsuzluk  · Utanç  · Utangaçlık  · Üzüntü  · Vahşet  · Vicdan azabı  · Yalnızlık

 
 
 
Facebook'ta Paylaş
 
 
   

 

Köşe Yazıları

En Çok Okunanlar

Kullanım Şartları | RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

MyDesign Sistemi Kullanılmıştır