• Simit yiyerek mutlu olabilirsiniz!

Simit yiyerek mutlu olabilirsiniz!

Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2012, 11:48

Simit yemekle kendinizi mutlu hissettiğiniz gibi, aynı zamanda güçlü ve enerji dolu oluyorsunuz. Kanseri önleyen antioksidanları, kalp sağlığı açısından faydalı maddeleri de almış oluyorsunuz. Simit genç ve güzel kalmanızı da sağlıyor.

Simit Türkiye’ye özgü geleneksel dairesel ekmektir. Bol susamla kaplanarak fırında pişirilen bu ekmeği yiyenler; antidepresan ilaç yapımında kullanılan “sesamol” maddesini, kanseri önleyen önemli antioksidanları ve kalp sağlığı açısından faydalı bir çok maddeyi de almış oluyor. 

 

Simit belki de tarihteki ilk fast food türü tüketime örnek gösterilebilir. Simit diğer dillere de “simit” olarak geçmiştir. Simit adının, kervanların konaklama alanı olan İzmit’ten (Smiti) geldiği söylense de, çok eski olan bu kelimenin Arapça “semid” kelimesinden geldiği düşünülmekte. İzmir ve Balkanlar’da simitin diğer adı “gevrek” kullanılır. Simit Amerika’da "Turkish bagel" olarak bilinir. Simit daha çok kahvaltıda çayla birlikte tüketilir.

 

Simiti simit yapan üzerindeki susamdır. Susam % 50 yağ oranı ile bitkiler arasında yağ oranı en çok olan bitkidir. Tahin ve helvanın ana maddesidir. Susamın en bol kullanıldığı bir diğer gıda türü ise Anadolu’nun bazı yörelerinin vazgeçilmez yemeği “batırık”.

 

Susam “Açıl susam açıl” deyişi ile masallara bile konu olmuş. Susam ve bal karışımını antik Babil kadınları genç ve güzel kalmak için, Romalı askerler de güç ve enerji elde etmek için yemişler. Susam yağı, Hindistan ve Çin gibi bazı ülkelerde “Ayurveda” olarak adlandırılan bir tür spiritüel sağlık yönteminde de kullanılmakta. Bu yöntem sağlığı koruma ve hastalığı önlemeye öncelik vermektedir.

 

Susamda bulunan yüksek miktardaki doğal antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel oluyor. Bilimsel araştırmalarda kavrulmuş susam tohumu yağının antioksidan özelliğinin daha fazla olduğu geçiyor. Simit yemekle farkında olmadan bir miktar doğal antioksidan almış oluyoruz. Susamda sesamin, sesamolin, sesamol, pinoresinol ve lariciresinol gibi önemli lignanlar bulunuyor. Susam tokoferoller yönünden de zengin. Araştırmalarda tokoferollerin kanser ve kalp hastalığı gibi yaşlılığa bağlı hastalıkları önlemede etkisi olduğu belirtiliyor.

 

Susamda bulunan sesamol; depresyon türlerinde, obsesif-kompülsif bozukluklarda, panik atakta, sosyal fobilerde kullanılan ilaçların etken maddesinin endüstriyel sentezinde kullanılmakta. Sesamol ayrıca kanser önleyici ilaçların yapımında da kullanılmakta.

 

 
sesamol
 

Susamda bulunan sesamol’ün molekül yapısı.

 

Burada anlatılanlar simiti simit yapan susamın içeriğine ve etkilerine ait bilgilerin sadece bir kısmı. Simit yemekle kendinizi mutlu hissettiğiniz gibi, aynı zamanda güçlü ve enerji dolu oluyorsunuz. Diğer yandan da gençliğinizi ve güzelliğinizi korumuş oluyorsunuz.

 
Facebook Twitter Whatsapp
 

Yorumlar

Yorum Ekle