renkler

Renkler, ruhu yansıtır.Her renk, ruhun ve aklın bir durumunu temsil eder.

*Kırmızı: Sıcaklık,şiddet,tehlike,ihtiras belirtir.Sinir sistemini tahrik eder.Hareket,heyecan,ataklık ve elektrik yüklü bir boyut.Heyecanlandırıcı ve zihni harekete geçiricidir. Kas gerginliğini ve solunum miktarını arttır.Kırmızının eksikliği, her zaman ruhsal ve sinirsel yorgunluğa, dirilik eksikliğine, şüphelere, güçsüzlüğe yol açar.

*Parlak Kırmızı: Kızgınlığı değil, canlı bir yaşam gücünü temsil eder.

*Koyu Kırmızı: Bir kişideki kızgınlığa tedirginliğe ve sinirliliğe işarettir.

*Mavi: Yumşaklık,sukunet,sonsuzluk ve sinir sistemini yumşatır.İyileştirici,uzlaştırıcı,tedavi edici ve caydırıcı potansiyeli yüksek bir renk.Teorik olarak ulaşılamaz, enginlik, derinlik, gizem ve sevgi boyutu içeriyor.Gökyüzü, deniz ve uzay gibi, mavi, sakin, dinlendirici ve derin bir renktir.Giysilerde kullanıldığında, denge ve uyum olduğu kadar, bir çeşit yaşama sevinci de yayar.İç dekorasyonda alanı daha aydınlık yaparak genişletir.Sinir, sıkıntı, heyecan için iyileştirici olan bu ışık, tam olarak dinlenmeye yardım eder.Dinlendirirci ortamlarda, mavi yansımalar kullanılmalıdır.Mavi ister çok koyu, ister açık olsun, içinde özgürlük ve uyum taşır.Durgun deniz sakinliği, yumuşak davranışları, yaşam sevgisini ve dostluğu sembolize eder.Mavinin red edilmesi ,endişe, başkaları ile münasebetlerde başarısızlık olduğu kadar derin bir dengesizlik belirtisi de olabilir.Bu sorunlar, kışkırtma ve hareketlilik rengi olan kırmızıdan veya ısıtan sarı ve kestane renginden yoğun birer dozla giderilir.Mavi, bir işi gerçekleştirmenin, dengeli birliğin ve doğal eğilimlerin rengidir.

*Yeşil:Yumşaklık,serinlik,ümit,rahatlık,doğa ve güzellik.Denge, huzur, güven, istikrar, ahlak, fazilet ve namus kavramını içerir.Kişinin yatıştırıcı, iyileştirici bir enerji ile donatılmış olduğuna işaret eder.

*Kirli Koyu Yeşil: Kıskançlık.

*Turuncu: Sertlik,canlılık,aydınlık,kudret,ılıklık belirtir.Hırsı gösterir.Candan, güleryüzlü turuncu, ışığı, ateşi, sıcağı hatırlatır.Ön sezinin, duru sevincin, dengeli gücün sembolü turuncu, iyimserlik yayar.Bu renk, ruhu neşelendirir.

*Mor: İhtişam, gösteriş ifadesi

*Sarı: Sıcaklık,aydınlık.Entellektüel güç, varolma iddiası, yöneticilik ve hırsın rengi.Zihinsel kaliteyi yansıtır.Bu renk zenginlik ve bolluğu hatırlatır.Canlı sarı kişiyi aktif yapar..Ağırkanlıları canlandırır sinirleri uyarır.Sarı, anlamayı keskinleştirir ve akıl işlevini arttırır.Hafif bir neşe yayar ve açık, neşeli, esprili bir kişiliğe sebep olur.Belli bir iç özgürlüğünün belirtisidir.Sarının eksikliği tersine, yalnızlık veya değişiklik ihtiyacına yol açar.

*Solgun Sarı: Dinlendirir, gevşetir.

*Beyaz: Temizlik,intizam,sıcaklık,düzen.Doğruluk, dürüstlük, iyi niyet, romantizm, temiz sevgi, toplumsal katkı ve faydayı temsil ediyor.Beyaz,birliğin,saflığın rengidir.Bir açıklık ve şeffaflık idealini yansıtır.Beyaz ışık, organları kuvvetlendirir.

*Beyazımsı Gri: Korku

*Koyu Gri: Üzüntü

*Gümüş Rengi: Kolay iletişim kurabilmeyi işaret eder 

*Siyah: Acımasızlık, ezicilik, yok edicilik, güç, iktidar, hamiliğin göstergesi. Hırs belirtir.Uyuşmazlık sembolü.

*Kahverengi: Kültür ve sanat,yapıcılık ve neşe ifade eder.Olgunluğu temsil eden, yatıştırıcı bir renktir.Fiziksel ve duygusal rahatlık sağlar.

*Erguvan: Kişinin derin bir ruhsal bütünlüğü olduğunu belirtir.

*Lavanta: Aklı yansıtır.

*Altın Rengi: Allah sevgisi ile dolu olarak insanlığın hizmetinde olmayı gösterir.

*Kestane Rengi: Bireyin üstlendiği görevi yerine getirmesi ile ilgilidir

                                                                                        

Chislaine D. Martel’in “Ben Enerjiyim” isimli kitabından  ve Yazar A.Kösemehmetoğlu’nun bir yazısından derlenmiştir  

ANA SAYFA